“Училище за енергетици“ или как ЕСО подкрепя младите таланти

Една от целите, които ЕСО си постави през последните години, е привличането на младите хора към професията на енергетика. За тази цел създадохме „Училище за енергетици“, с което да подкрепим професионалното образование, защото вярваме, че това е начинът да задържим младите хора в страната и да подобрим цялостно средата за живот у нас. С програмите, по които работим, целим да затворим цикъла на обучение от средно към висше образование. Естественото продължение на дуалното обучение се явява стажантската програма, а за учениците, които покажат висока ангажираност и интерес към работата, ЕСО дава възможност за продължаване на обучението чрез участие и в стипендиантската програма.

Дуално обучение

Дуалното обучение е част от професионалното обучение предлагано на ученици от професионалните гимназии по електротехника в страната. Като резултат се придобива професионална квалификация по професията и диплома за завършено образование по специалността, която дава право за по-нататъшно надграждане. Дуалното обучение е специфична форма на обучение, при която професионалната квалификация се придобива чрез практическо обучение в реална работна среда и обучение в професионална гимназия.

Обучението се осъществява във втория гимназиален етап за ученици, навършили 16 години – това са ученици в XI и XII клас на професионалните гимназии. Обучението на учениците от XI клас е организирано по график, в рамките на една седмица - три дни обучение в училище и два дни обучение в реална работна среда при конкретен работодател (практика). За учениците в XII клас, нормативната уредба определя - два дни седмично обучение в училище и три дни седмично практика при съответния работодател.

Към момента дружеството е осъществило контакт с 16 професионални гимназии на територията на страната със специалности в областта на енергетиката, като очакваме през следващите години да приемем над 80 ученика в дуална форма на обучение на територията на цялата страна. Тази година към нас ще се присъединят 17 деца от София, Горна Оряховица и Ямбол, а трима ученика от Бургас вече са част от дуалното обучение.


Първите ученици по програмата за дуално обучение, вече са приети в МЕР Бургас. Те са от Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника – гр. Бургас, които показват много добро представяне по време на обучението си в ЕСО.


По време на дуалното обучение, учениците осъществяват своето практическо обучение в реална работна среда под ръководството на наставник. На всеки трима ученика се полага по един наставник. Наставниците са служители от дружеството, специално обучени по програма, утвърдена от министъра на образованието и науката. ЕСО предлага допълнително обучение за менторите, за да придобият комуникационни умения и умения за работа с деца, което ще им помогне да мотивират учениците. През април, май и юни , ЕСО проведе Дни на отворените врати в различни градове – София, Пловдив и Ямбол. Целта на отворените врати е да запознае възпитаниците на средните училища с дейността на дружеството, чрез посещения на подстанции и срещи с експерти.


Включването на ЕСО в дуалната форма на обучение е полезно средство за постигане на нашите цели, които включват: мотивиране на учениците от професионалните гимназии, да продължат своето професионално развитие в сферата на енергетиката, подготовка на бъдещи кадри за електроенергетиката, изграждане на партньорства с образователни институции, популяризиране на дружеството и изграждането му като разпознаваемо сред обществеността.

ЕСО започва работа с ученици още в 7 клас, когато правят своят избор за продължаване на професионалното си развитие. Целта е чрез различни дейности и активности, дружеството да мотивира учениците и да им даде възможност да продължат образованието си в професионални гимназии в сферата на енергетиката.


Стажантска програма

Стажантската програма се извършва на територията на цялата страна. Независимо от местоположението на университета, стажантът е свободен да избере в кой град да проведе стажа. Също както останалите програми, които предлага дружеството, стажантската програма е част от „Училище за енергетици“. Тя предоставя възможност на студентите да придобият практически опит и да усъвършенстват уменията си и улеснява прехода от университета към работното място, да учат чрез ролеви модели и наставничество, да прилагат придобитите знания на практика.


Стажантска програма, привлича студенти от различни специалности и университети, включително от Германия, Холандия и др. След приключването й, през изминалата година 4-ма от тях, вече са част от екипа на ЕСО, а други, показали висока мотивация за обучение и работа, бяха включени в стипендиантската програма.

За изминалата 2021 година, в ЕСО участваха 29 стажанта от различни учебни заведения, някои от които са УНСС, ТУ Пловдив, RWTH Aachen, ТУ Варна и други. Професионалните направления на стажантите, участвали в програмата, включват електротехника, информатика, ЕЕЕО, стопанско управление, логистика и финанси.

Стипендиантска програма

ЕСО ЕАД подкрепя образованието на студенти от IIри семестър на Iви курс до IIIти курс вкл. на образователна квалификационна степен - бакалавър, обучаващи се в техническите университети в Република България. Дружеството отпуска стипендии на младите специалисти със стремеж за реализация и развитие в областта на електроенергетиката.


През стипендиантската програма на ЕСО до момента са преминали 29 студента, от които 17 вече прилагат придобитите от тях знания и умения в структурата на компанията. Някои от първите ни стипендианти, участвали в програмата, към днешна дата вече заемат ръководни позиции в дружеството.


През стипендиантската програма на ЕСО до момента са преминали 29 студента, от които 17 вече прилагат придобитите от тях знания и умения в структурата на компанията. Някои от първите ни стипендианти, участвали в програмата, към днешна дата вече заемат ръководни позиции в дружеството.


Една инициатива, която ще подкрепи даровитите деца, а и ще подпомогне кадровите нужди на дружеството в контекста на необходимостта академичното обучение да отговаря на потребностите на бизнеса от професионално подготвени специалисти.

12 студента от всеки курс на обучение в техническите университети на страната и СУ „Св. Климент Охридски“, обучаващи се в специалности енергетика или информационни технологии, ще получат финансова подкрепа от дружеството. Стипендията е в размер на учебната такса плюс допълнителна сума от 2000 лева за една академична година.

Право да кандидатстват за стипендиантската програма на ЕСО ще имат студенти редовна форма на обучение в електротехнически специалности, завършили успешно първия семестър с минимален успех „много добър 4,50“, както и дипломиралите се със степен „бакалавър“.