О Б Я В А
до заинтересованите лица и общественост
На основание чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредба за ОВОС, ДВ, бр. 25/2003 г., изм. и доп.)
от "Електроенергиен системен оператор" ЕАД, 1618 София, бул. „Цар Борис III“ № 201, тел.: (02)9696802; факс: (02)9696189; e-mail: eso@eso.bg, представлявано от г-н Ангелин Цачев – Изпълнителен Директор
съобщава
на засегнатото население, че има инвестиционно предложение за:
Устойчиво адаптиране на националната електропреносна мрежа – GREENABLER - трансформация на мрежа 220kV към ниво на напрежение 400kV
Инвестиционното предложение на ЕСО ЕАД е за реконструкция на част от съществуващата електропреносна мрежа 220kV към ниво на напрежение 400kV. Инвестиционното предложение попада в Приложение 1 към чл. 92, т. 1 на ЗООС и подлежи на задължителна ОВОС.
„Електроенергиен системен оператор“ ЕАД е оператор, притежаващ лиценз за пренос на електроенергия на територията на Република България. Дружеството като собственик на електропреносната мрежа 110, 220 и 400 kV поддържа и изгражда нови електропроводи в съответствие с действащото законодателство на Република България, спазвайки строго всички изисквания по опазване на околната среда.
Към настоящия момент ЕСО ЕАД експлоатира мрежа 220kV с обща дължина над 2000 km, като по своето същество и начин на развитие същата се явява предшественик на по-късно появилата се мрежа 400kV, която има значително по-големи преносни способности. Основна част от мрежата 220kV е проектирана и строена в периода 1950-1970 г. и към настоящия момент е в края на своя експлоатационен ресурс.
В съответствие с изложеното и отчитайки наличната инфраструктура, както и нейното техническо състояние, ЕСО ЕАД предприема действия за трансформиране на мрежа 220kV и преминаването й към ниво на напрежение 400kV, с цел подобряване преносните способности на електроенергийната система /ЕЕС/ и осигуряване на възможност за присъединяване на обособяващи се генериращи центрове за производство на енергия от ВЕИ, което изисква изграждане и усилване на вътрешната свързаност на ниво 400kV.
Реконструкцията се налага основно поради влошено експлоатационно състояние вследствие на амортизация на съоръжението, както и поради необходимостта от повишаване на капацитета и надеждността на преноса на електроенергия и за постигането на ключови цели, като енергийна сигурност, диверсификация на енергийните доставки на ЕС и увеличаване на използването на възобновяеми източници на енергия и енергийна ефективност.
С реализиране на посочената трансформация на преносната мрежа се цели освен намаляване на разходите за изграждане на нови трасета за сметка на по-ефективното използване на съществуващите такива, така и намаляване влиянието на преносната мрежа върху околната среда, чрез ограничаване на засегнатите площи.
Инвестиционното предложение включва реконструкция и преминаване към напрежение 400kV на 12 съществуващи електропровода с обща дължина 965,65 km и прилежащите им и функционално свързани подстанции, както следва:
- „ВЛ 220 kV „Вит“ от п/ст „Мизия“ до ст. №251 с габарит за нова ВЛ 400 kV“ (п/ст „Мизия“), с обща дължина 37,968 km
Трасето на ВЛ минава през терени, попадащи в землищата на общините:
- „ВЛ 220 kV „Волов“ с габарит за нова ВЛ 400 kV” (п/ст „Добруджа“ – п/ст „Мадара“), с обща дължина 45,967 km
Трасето на ВЛ минава през терени, попадащи в землищата на общините:
- „ВЛ 220 kV „Кайлъка“ от ст.№251 до п/ст „Горна Оряховица“ с габарит за нова ВЛ 400 kV (п/ст ‚Горна Оряховица“), с обща дължина 93,443 km
Трасето на ВЛ минава през терени, попадащи в землищата на общините:
- „ВЛ 220 kV „Камчия“ и „сляпо“ отклонение от ст.№228 до п/ст „Карнобат“ с габарит за нова ВЛ 400 kV“ (п/ст “Добруджа“ - п/ст „ТЕЦ Марица Изток 2” & п/ст „Карнобат“), с обща дължина 181,989 km
Трасето на ВЛ минава през терени, попадащи в землищата на общините:
- „ВЛ 220 kV „Константиново“ с габарит за нова ВЛ 400 kV“ (п/ст „Узунджово“ – п/ст „ТЕЦ Марица Изток 3“), с обща дължина 45,143 km
Трасето на ВЛ минава през терени, попадащи в землищата на общините:
- „ВЛ 220 kV „Овчарица“ с габарит за нова ВЛ 400 kV“ (п/ст „ТЕЦ Марица Изток 2“ – п/ст „ТЕЦ Марица Изток 3), с обща дължина 34,617 km
Трасето на ВЛ минава през терени, попадащи в землищата на общините:
- „ВЛ 220 kV „Първенец“ с габарит за нова ВЛ 400 kV“ (п/ст „Алеко“ – п/ст „Пловдив“), с обща дължина 39,590 km
Трасето на ВЛ минава през терени, попадащи в землищата на общините:
- „ВЛ 220 kV „Стрелец“ с габарит за нова ВЛ 400 kV“ (п/ст „Горна Оряховица“ – п/ст „Образцов чифлик“), с обща дължина 80,668 km
Трасето на ВЛ минава през терени, попадащи в землищата на общините:
- „ВЛ 220 kV „Тича“ с габарит за нова ВЛ 400 kV“ (п/ст „Мадара“ - п/ст „Горна Оряховица”), с обща дължина 117,338 km
Трасето на ВЛ минава през терени, попадащи в землищата на общините:
- „ВЛ 220 kV „Хемус-Стара планина“ от п/ст „ТЕЦ Марица Изток 2“ до п/ст „Горна Оряховица“ и откл. от ст. №157 до п/ст „Твърдица“ с габарит за нова ВЛ 400 kV“ (п/ст „ТЕЦ Марица Изток 2“ до п/ст „Горна Оряховица“ & п/ст „Твърдица“), с обща дължина 108,734 km
Трасето на ВЛ минава през терени, попадащи в землищата на общините:
- „ВЛ 220 kV „Шипка“ от „Алеко“ до п/ст „Балкан“, както и откл. от ст. №280 за п/ст „Чудомир“ с габарит за нова ВЛ 400 kV“ (п/ст “Алеко“ – п/ст „Балкан“ & п/ст “Чудомир“), с обща дължина 135,326 km
Трасето на ВЛ минава през терени, попадащи в землищата на общините:
- „ВЛ 220 kV „Янтра“ с габарит за нова ВЛ 400 kV“ (п/ст „Балкан“ – п/ст „Горна Оряховица“), с обща дължина 44,876 km
Трасето на ВЛ минава през терени, попадащи в землищата на общините:
Инвестиционното предложение ще се реализира по съществуващи трасета, в границите на техните съществуващи сервитути, което не предполага да бъдат засегнати обекти, подлежащи на здравна защита и територии за опазване на обектите на културното наследство. В максимална степен ще бъде запазено и местоположението на съществуващите стълбове.
Инвестиционното предложение не предполага трансгранично въздействие.
Инвестиционното предложение не е свързано с изграждане на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.
Инвестиционното предложение засяга 10 защитени зони по Директивата за птиците и 34 защитени зони по Директивата за местообитанията. Инвестиционното предложение засяга природен парк Българка и 6 защитени местности – Кайлъка (вкл. Бохотска гора), находище на блатно кокиче-с. Осмар, Лесопарка и Огняново-Синитевски рид, Дряновски манастир и Мадарски скални венци.
Трасето на електропровода, както и сервитута няма да бъдат променяни. ИП ще се реализира изцяло в съществуващите граници на електропровода. В максимална степен ще бъде запазено и местоположението на съществуващите стълбове.
В етапа на строителство ще се използват стандартни строителни материали: кофраж, бетон, чакъл, стоманени профили, арматура и др. Стълбовете ще идват повърхностно антикорозионно обработени и боядисани. По време на експлоатация на инвестиционното предложение няма да се използват природни ресурси.
Не се предвижда водовземане за питейни, промишлени и други нужди.
Инвестиционното предложение не е свързано с емитиране на приоритетни и/или опасни вещества както през периода на строителство, така и при неговата експлоатация.
Инвестиционното предложение не е свързано с емисии на вредни вещества във въздуха.
По време на строителство ще се генерират основно характерни за строителните дейности отпадъци, както и отпадъци от почва, камъни и изкопани земни маси при оформянето на фундаментите.
В етапа на експлоатация се очаква образуването на незначителни количества отпадъци от поддръжка на трасето - биоразградими отпадъци (20 02 01) и смесени битови отпадъци (20 03 01).
По време на строителството, експлоатацията на ИП не се очаква генерирането на отпадъчни води.
В района на инвестиционното предложение няма да се съхраняват опасни химични вещества.
За контакти и допълнителна информация: Йоан Балачев -р-л отдел „ПО”, у-е „ИКПО“, дирекция „Инвестиции“, тел.: (02)9696802; факс: (02)9696189 , yoan.balachev@eso.bg; Десислав Петров – експерт „Геодезия, картография и кадастър“, тел.: 0889 215 864, desislav.petrov@eso.bg; Валентина Гюрова – експерт „ПО“, Дирекция „Инвестиции“, тел: 0889625567, valentina.gyurova@eso.bg, e-mail: eso@eso.bg
Писмени становища и мнения се приемат в:
МОСВ – гр. София, бул. „Княгиня Мария Луиза“ 22
ЕСО ЕАД, гр. София, бул. „Цар Борис III“ №201