Новини

ЕСО отговаря на съвременните предизвикателства в електроенергийния сектор с инвестиции в развитието на електропреносната мрежа
10.12.2024 г.

Интензивната работа на Електроенергийния системен оператор по реализацията на два нови европейски енергийни коридора за споделено оползотворяване на зелената електроенергия очерта изпълнителният директор на компанията Ангелин Цачев по време на участието си в четвъртото издание на форума Пауърс Съмит/Power Summit/. Той беше един от лекторите в международния панел „Лидерите говорят“. Модератор на дискусиите, фокусирани върху актуалните теми от енергетиката, беше директорът на Централно диспечерско управление на ЕСО, Димитър Зарчев. Той откри дискусиите с акцент върху уникалността на електроенергията като стока, защото тя се потребява по време на нейното производство, което налага нови подходи в управлението на електроенергийната система в условията на растящ дял на възобновяемата енергия и постигане целите за декарбонизация на сектора, посочи директорът на ЦДУ на ЕСО. 

Изпълнителният директор на ЕСО Ангелин Цачев подчерта, че инвестициите в изграждане на нови генериращи мощности трябва да се случват успоредно с развитието на електропреносната инфраструктура за осигуряване на необходимия капацитет за присъединяването на новите ВЕИ проекти. Той очерта проектите за изграждане на два нови европейски енергийни коридора, по които работи Електроенергийният системен оператор, за максимално ефективно оползотворяване в потреблението на Европейския континент на произведената зелена електроенергия. Коридорът „Изток – Запад“ ще осигури преноса на зелената електроенергия от Турция, през България, Северна Македония, Албания, Черна гора и достигането ѝ до Италия. Другият коридор  „Север – Юг“ ще свързва Гърция, България, Румъния, Унгария, Словакия, Чехия, Полша и ще достига до Германия. Реализацията на двата европейски енергийни коридора ще осигури възможност за оползотворяване на потенциала на Югоизточна Европа за производство на слънчева енергия и на Северозападна Европа за производство на вятърна енергия.

През изминалите 6 години Електроенергийният системен оператор реализира значителни инвестиции в развитието на електропреносната мрежа в България, подчерта още Ангелин Цачев. Той посочи, че тези инвестиции са довели до преодоляване на тесните места в мрежата и до съществено увеличаване на междусистемния капацитет. Изпълнителният директор на ЕСО изтъкна, че междуситемният капацитет вече достига размер, близък до среднодневното потребление в страната, от над 4200 MW. Това, както и пазарните обединения, осигуряват големи възможности за търговските участници, защото цялото потребление в страната може да бъде задоволено от внос, както и произведената електроенергия у нас може да бъде реализирана на европейските пазари, подчерта Ангелин Цачев. За гарантиране на енергийните доставки ЕСО, съвместно с БНЕБ,  активно работи за осъществяването на трето пазарно обединени, съобщи още Ангелин Цачев. През 2026 година предстои обединението на електроенергийните пазари на България и Сърбия.