Новини
Електроенергийният системен оператор работи интензивно за дигитализацията на електропреносната мрежа и увеличаване на преносните ѝ способности, каза изпълнителният директор на ЕСО Ангелин Цачев по време на участието си в международната конференция Energy summit, организиран от вестник „Капитал“.
Изпълнителният директор на ЕСО подчерта, че за да се постигне пълноценно оползотворяване на зелената енергия от всички страни на Стария континент е необходимо подобряване на енергийната свързаност, за да могат да бъдат осезаеми ползите от функционирането на обединения общоевропейски пазар. В рамките на изказването си по време на панела на тема „Нови енергийни коридори“ Ангелин Цачев очерта инициативите на електропреносния оператор за реализация на два енергийни коридора – „Изток-Запад“ и „Север-Юг“, за изграждане на допълнителна електропреносна инфраструктура, която ще допринесе за увеличаване на трансграничния капацитет.
Електроенергийният системен оператор изпълнява няколко проекта за разширяване на електропреносната инфраструктура, посочи още Ангелин Цачев на форума Energy summit. Той назова работата по реконструкция на 720 км съществуващи електропроводи за повишаване на номиналното им напрежение от 220 kV на 400 kV, както и инвестициите за реконструкции на близо 890 километра електропроводи 110 kV и удвояване на над 92 километра електропроводи 110 kV с цел увеличаване капацитета на електропреносната мрежа. Изпълнителният директор на ЕСО посочи и проекта, насочен към изграждане на три нови изцяло цифровизирани подстанции 400/110 kV - Свобода, Добрич 2 и Генерал Тошево 2 и за изграждане на над 100 км нови електропроводи 400 kV. Планирани са за изграждане два нови електропровода към южната ни съседка Турция, два междусистемни електропровода към Румъния и по един към Гърция и към Северна Македония, съобщи на форума директорът на Електроенергийния системен оператор на България.
По-рано в рамките на форума Ангелин Цачев участва в организираната от Министерството на енергетиката министерска среща, посветена на дискусията за подобряване на енергийната свързаност в Европа, която продължи дискусията за значението на енергийната сигурност, инициирана от България на климатичната конференция COP29 в Баку в края на 2024 година. Енергийният министър Жечо Станков обобщи след срещата постигнатото съгласие, че енергийната свързаност в Европа е стратегическа необходимост, за която са нужни координираните усилия на страните не само от ЕС, но и от съседните региони.