Новини
Настоящият трансграничен преносен капацитет на страната ни от над 4200 MW да достигне над 10 000 MW е целта на реализираните проекти от ЕСО за развитите на електропреносната мрежа, каза изпълнителният директор на българския електропреносен оператор Ангелин Цачев по време на участието си в Green Transition Forum 5.0.
Електроенергийният системен оператор активно работи за изграждането на енергийните коридори „Север-Юг“ и „Изток-Запад“. С реализацията на коридора „Изток-Запад“ капацитетът на българо-турската ни граница от настоящите 400 MW ще бъде увеличен до 800 MW с изграждането на два нови електропровода 400 kV, които ще удвоят съществуващите междусистемни връзки с южната ни съседка.По направлението Север-Юг ЕСО планира изграждането на още 5 нови електропровода 400 kV - между България и Гърция, по един към Северна Македония и Сърбия, и два към Румъния, съобщи Ангелин Цачев в рамките на програмата от втория ден на Green Transition Forum 5.0.
Изпълнителният директор на ЕСО подчерта ключовото значение на добре развитата електропреносна инфраструктура и междусистемна свързаност за насърчаване на инвестициите в нови генериращи беземисионни мощности и безпрепятствената доставка на електроенергия на достъпни цени за всички европейски потребители.
По време на форума Ангелин Цачев съобщи и за огромния инвеститорски интерес към изграждането на системи за съхранение на електроенергия. През изминалите 9 месеца в електропреносния оператор са подадени заявления за присъединяване на самостоятелни обекти за съхранение на електрическа енергия с обща инсталирана мощност от над 11 000 MW и капацитет за съхранение от близо 32 000 MWh. Сключените предварителни договори са за мощност от над 7 500 MW и капацитет от 23 000 MWh. Въведени в експлоатация са вече два самостоятелни обекта за съхранение на енергия. Единият е с мощност от 10 MW и капацитет 27 MW и другият с инсталирана мощност от 125 MW и капацитет от почти 500 MWh, обобщи изпълнителният директор на ЕСО.
Реализацията на двата енергийни коридора „Север-Юг“ и „Изток-Запад“, четирите нови ПАВЕЦ, двата нови блока на АЕЦ „Козлодуй“ и системите за съхранение на енергия могат да превърнат България в енергийното сърце на Югоизточна Европа, подчерта Ангелин Цачев в изказването си пред аудиторията на Green Transition Forum 5.0.